qIZLOŽBE: Bradley Secker u Staroj gradskoj vijećnici

U subotu, 3. lipnja u 12 sati u Staroj gradskoj vijećnici u Splitu bit će otvorena izložba fotografija naziva Kütmaan autora Bradleya Seckera. Autor će se predstaviti s tri ciklusa fotografija koje tematiziraju problem izbjeglica s Bliskog istoka, s naglaskom na LGBTIQ izbjeglice. Izložba se može razgledati svakog dana osim ponedjeljkom od 9 do 21 sat. Izložbu organizira kolektiv queerANarchive, a otvaranje izložbe ujedno je i početak qFEST-a, festivala drugog i drugačijeg koji će se kroz lipanj odvijati u Splitu.


Na arapskom kütmaan znači pritajen ili skriven. Fotograf Bradley Secker odabrao je upravo tu riječ za naslov ciklusa fotografija koje donose portrete osoba s Bliskog istoka koje traže azil na temelju njihova drugačijeg seksualnog i rodnog identiteta. Autor se temom počeo baviti još 2010. godine fotografirajući muškarce iz Iraka koji su onda tražili azil u Damasku, Sirija. Projekt je prerastao svoj početni okvir i postao sveobuhvatni arhiv LGBTIQ identiteta na Bliskom istoku. Kütmaan je tako pokušaj bilježenja čekanja, nepoznatog, dobrih i loših iskustava preseljenja, života koji osoba koje čekaju preseljenje.
Na ovu seriju fotografija direktno se veže ciklus Mr. Gay Syria koji prati prvi izbor za gej mistera Sirije koji se održao u Istanbulu 2016. godine. Dok je konflikt u Siriji ulazio u svoju petu godinu, izbjeglice su već formirale jake zajednice svugdje po Bliskom istoku ali i dalje. Istanbul je postao jedan od glavnih centara Sirijske kulture i života u egzilu, u kojem se između ostalog razvila i LGBTIQ zajednica Sirijaca koji se bore za svoja prava i identitete. Fotografije iz ovog ciklusa ne donose samo kroniku jednog izbora, prateći pet hrabrih natjecatelja koji su se okupili oko izbora, one prenose priču pojedinaca koji su stvorili zajednicu  kroz koju pružaju podršku jedno drugom u egzilu.  To je priča o otporu koji postoji usprkos strahu, o jedinstvu koje ipak opstaje usprkos polarizacijama i raskolima.
Dok su Kütmaan i Mr. Gay Syria ciklusi fotografija koje doprinose vidljivosti jedne gotovo nevidljive manjine i njihovih partikularnih problema unutar cjelokupnog konteksta prognanika konflikta na Bliskom istoku, ciklus Syrian Nakba (nakba je arapska riječ za katastrofu) fotografijama ključeva od doma na dlanu njegova vlasnika vrlo suptilno komuniciraju problem izbjeglištva općenito. Procijenjeno je da je 10 milijuna Sirijaca bilo prisiljeno napustiti svoje domove zbog nasilja, političkih nemira, straha i nedostatka osnovnih usluga. Uz svaku fotografiju ide legenda koja donosi osnovne podatke o osobi kojoj pripadaju ključevi, informaciju  koliko dugo nije bila doma u trenutku fotografiranja, te kratku izjavu što za nju znači dom. Kroz ovaj rad ključevi postaju univerzalan simbol sjećanja i nade.

Bradley Secker samostalni je fotoreporter iz Velike Britanije s prebivalištem u Istanbulu u Turskoj. Njegov fotoreporterski rad usmjeren je na posljedice društvenih, političkih i vojnih akcija diljem svijeta, s naglaskom na njihov utjecaj na identitete pojedinaca.  Uz Kütmaan, seriju fotografija LGBTIQ azilanata s Bliskog istoka, u drugim radovima dokumentira tešku situaciju migranata koji ulaze u Europsku uniju, osoba čiji životi su promijenjeni konfliktom u Siriji te različite kulturne priče vezane uz Tursku. Uz dokumentarnu fotografiju Bradley je aktivan i u Indijskoj filmskoj industriji. Radio je kao fotograf i snimatelj na velikom broju uspješnih Bollywoodskih produkcija. Također, kao novinar, objavljuje istraživačke tekstove i snima kratke multimedijske dokumentarce.Njegov rad objavljivan je u međunarodnim novinama, magazinima i online.



Izložba je realizirana uz financijsku podršku Grada Splita i Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Primjedbe

Popularni postovi